BİLİM-TEKNOLOJİÇEVRE ve DOĞAElektrikENERJİENERJİ HaberleriHABERLERMÜHENDİSLİK DÜNYASITMMOB ÖrgütlülüğündenTMMOB'DEN HABERLER

TMMOB Büyük Menderes Havzası JES Gerçeği Raporu_ Mart 2021_ TMMOB

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

Download [6.14 MB]

TMMOB BÜYÜK MENDERES HAVZASINDA JES GERÇEĞİ RAPORU YAYIMLANDI

04.03.2021

TMMOB tarafından, Aydın İl Koordinasyon Kurulu’nun ve yöre halkının talebi üzerine Birliğimizce konunun uzmanlarından oluşturulan Teknik Heyet’in Aydın’a intikal ederek yerinde gerçekleştirdiği incelemeler ve araştırmalar sonucu hazırladığı “TMMOB Büyük Menderes Havzasında Jeotermal Enerji Santralları Gerçeği ve Aydın İlinde Kurulu JES’lerin Çevresel Etkileri” başlıklı rapor 4 Mart 2021 tarihinde yayınlandı.

Konunun uzmanlarından oluşturulan TMMOB Teknik Heyeti bu raporda; yoğun olarak Aydın’da ve Büyük Menderes Havzası’nda kurulan JES’lerin çevresel etkilerini sağlık, tarım, planlama, enerji ve ekonomik boyutlarda ele almakta ve etraflıca tartışmaya açmaktadır.

İşletmeye alınmış jeotermal elektrik santrallarının üçte ikisini; yatırım, ön lisans ve planlama aşamasındaki santralların proje stokunun dörtte birini sınırları içinde bulunduran Aydın ilinde yaşanan çevresel tahribata yükselen itirazın haklılığı, rapor tarafından bir kez daha tespit edilerek kamuoyuna sunulmaktadır.

Santralların plansızlığı, işletme sorunları, santral atıklarının tasfiyesi konuları, bunların çevresel etkileri tüm açıklığı ile raporda yer almaktadır. Tüm bunlar ve Büyük Menderes Havzası’nda büyük bir hızla ilerleyen JES çalışmaları göz önüne alındığında raporda sunulan çözüm ve öneriler; ülkemizin ortak zenginliği olan jeotermal enerjiye yaklaşımın yeniden ele alınması gerekliliğini gözler önüne sermektedir.

Dileriz ki bu rapor; jeotermal enerji kaynaklarının en doğru, sürdürülebilir ve çevreye en uygun düzeyde kullanımı için tüm ilgili resmi kurumlara bir yol haritası olarak katkı sunar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir