EĞİTİMGENÇLİKYÜKSEK ÖĞRETİM

DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASI- URAP Çalışmalarından Derleme_ Ertuğrul Orhan ÖRÜCÜ_ 06 Ağustos 2022

DÜNYA ÜNİVERSİTELER SIRALAMASI- URAP Çalışmalarından Derleme

Ertuğrul Orhan ÖRÜCÜ

06 Ağustos 2022

Tercih yaparken bakılacak bir yerde üniversitelerin hem ülkemizde hem de dünyada ki sıralaması. Etkili olan ve güvenilir (?) Rayting kuruluşları arasında ulusal Rayting kuruluşumuz URAP var. Bu kuruluşlar sıralama yaparken neleri göz önüne aldıklarını internet sayfalarında duyuruyorlar. En önemli husus sıralamadaki verileri ilgili kurumlardan mı alıyorlar yoksa kamuoyuna ilan edilen açık kaynaklardan mı alıyorlar, bu veri kaynaklarına bakılmalı.

URAP (University Ranking by Academic Performance) Türkiye Hakkında

https://newtr.urapcenter.org/ adresli kendi sayfalarında ki tanımlarına göre

 “URAP; kar amacı gütmeyen, Türkiye ve dünya üniversite sıralamalarını yapmayı toplumsal hizmet olarak gören bir kurumdur. URAP Laboratuvarı’nda çalışan ekip üyeleri; diğer çalışmalarının yanı sıra, üniversite sıralama çalışmalarına gönüllü olarak katkı yapmaktadır

URAP Araştırma Laboratuvarı 2009 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde kurulmuştur. URAP’ın amacı yükseköğretim kurumlarını akademik başarıları doğrultusunda değerlendirebilmek için bilimsel metodlar geliştirmek ve yapılan çalışmaların sonuçlarını kamuoyu ile paylaşmaktır. Hedefimiz, çalışmalar sonucunda elde edilen veriler ile üniversitelerin kendi akademik performanslarını diğer üniversitelerle karşılaştırabilmesine ve belirlenen göstergelere göre gelişmeye açık yanlarını fark etmelerine yardımcı olmaktır. https://newtr.urapcenter.org/

 

Çeşitli Rayting kuruluşları sıralamalarına bakılırsa hepsinde genellikle bir üniversitemiz ilk 500 içinde son sıralarda olsa da yer alıyordu, artık bu durumda bir üniversitemiz yok. 203 üniversitemiz var ama bu akademik enflasyon Türkiye üniversitelerinin uluslararası alanda itibar kaybetmesinin en önemli nedeni.

Sıralamalardaki ortaklaşılan kriterler neden iyi bir yerlerde olamadığımızı da gösteriyor.

Bu kriterleri sıralarsak:

  • Akademik İtibar,
  • Mezunların istihdam edilebilirliği,
  • Fakülte / Öğrenci oranı,
  • Fakülte başına akademik atıf oranı,
  • Uluslararası öğrenci oranı,
  • Uluslararası akademik kadro

 

Yerel Rayting kurumumuz URAP ise Üniversitelerimizin sıralamasında aşağıda ki 9 göstergeyi kullanmaktadır.

1-) Makale Sayısı

2-) Öğretim Üyesi Başına Düşen Makale Sayısı

3-) Atıf Sayısı

4-) Öğretim Üyesi Başına Düşen Atıf Sayısı

5-) Toplam Bilimsel Doküman Sayısı

6-) Öğretim Üyesi Başına Düşen Toplam Bilimsel Doküman Sayısı

7-) 2015-2016 Yılı Doktora Mezun Sayısı

😎 Doktora Öğrenci Oranı

9-) Öğretim Üyesi Başına Düşen Öğrenci Sayısı

 

URAP çalışması olarak Dünyada ki 3 bin 2 üniversite sıralamasında ilk 10 üniversiteye ve ilk 500’e ve ilk 1000’e giren üniversitelerimiz listesine bir bakalım:

1000 programın tam sıralı biçimi için linki tıklayabilirsiniz.
https://urapcenter.org/Rankings/2021-2022/World_Ranking_2021-2022

 

URAP’ın Elektrik-Elektronik Mühendislik programları için dünya üniversitelerinde yaptığı alan sıralamasına da bakalım. 1000 programın tam sıralı biçimi için linki tıklayabilirsiniz.
https://urapcenter.org/Rankings/2021-2022/2022-Electrical%20%26%20Electronics%20Engineering

 

 

Sıralamaya bakıldığında görülecek ki ilk on sırada 8 Çin, 2 Singapur üniversitelerinde elektrik-elektronik  mühendisliği programı var. İkinci on gruba baktığımızda ise 5 Çin, 4 ABD, 1 Fransa üniversitelerinde elektrik-elektronik  mühendisliği programı var.

Toplamda ise Çin, 193 program ile açık ara önde arkasından 145 program ile ABD geliyor. Üçincü sırada oldukça geride 49 program ile Almanya var.

Komşularımızdan İran 19 program ile ilk 1000 de yer aldığı gibi ilk 500 de de 10 programı var. Ülkemiz 9 program ile listede, ilk 500 de 3 program var.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir